Nowe zasady wjazdu do naszych zachodnich sąsiadów. Polska uznana za kraj "wysokiego ryzyka" .

Z

e względu na wysoką liczbę zachorowań na koronawirusa, rząd federalny Niemiec od niedzieli klasyfikuje Polskę i Szwajcarię jako obszary wysokiego ryzyka - informuje agencja dpa. To efekt piątkowej decyzji Instytutu Roberta Kocha w tej sprawie.


Każda osoba wjeżdżająca do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka, która nie jest w pełni zaszczepiona lub wyleczona, musi przejść dziesięciodniową kwarantannę, z której może zostać zwolniona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu nie wcześniej niż pięć dni po wjeździe.


Negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka nie muszą mieć: dzieci do 12 r. życia; osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE); ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie); osoby przewożące zawodowo osoby lub towary.


Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Pracownicy transgraniczni

Pracownicy transgraniczni lub osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin między obszarem wysokiego ryzyka a Niemcami muszą wykonywać testy dwa razy w tygodniu, żeby nie podlegać kwarantannie.


Co do zasady wszystkie osoby wjeżdżające do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka muszą udać się na 10-dniową kwarantannę. Można skrócić kwarantannę, jeżeli wykona się drugi test po 5 dniach od wjazdu. Dzieciom poniżej 12 r. życia kwarantanna kończy się automatycznie po 5 dniach.


Strefy wysokiego ryzyka w Niemczech

W Unii Europejskiej późnym latem w ogóle nie było obszarów wysokiego ryzyka związanego z koronawirusem. Jednak w ostatnich tygodniach wiele państw członkowskich zostało ponownie umieszczonych na liście ryzyka, w tym kraje sąsiadujące z Niemcami - Holandia, Belgia i Austria, z wyjątkiem pojedynczych gmin.


Kraje i regiony o szczególnie wysokim ryzyku zakażenia są klasyfikowane jako obszary wysokiego ryzyka. Jednak nie tylko liczba zakażeń ma decydujące znaczenie.


Inne kryteria to szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, obciążenie systemu opieki zdrowotnej, a nawet brak danych na temat sytuacji pandemicznej.


Zobacz również : mapę rozprzestrzeniania sie wirusa w Holandii.




Poczytaj również :







Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*

Musisz byc zalogowany żeby dodać komentarz

Zaloguj się