Holenderski rząd zwróci źle naliczony podatek.

M

iliardy euro zostaną zwrócone osobom, które zapłaciły podatek od swoich oszczędności i aktywów zadeklarowanych w sekcji 3. w zeznaniach podatkowych w latach 2017-2022. Podatek ten został uznany za niezgodny z prawem w grudniu zeszłego roku.


W scenariuszu, w którym koszty są najniższe, rząd przeznaczy na zwroty 2,4 mld euro. Jednak jeśli większa grupa ludzi będzie miała otrzymać odszkodowanie, kwota ta wzrośnie do 11,7 mld euro.


Pod koniec zeszłego roku Sąd Najwyższy orzekł, że holenderska metoda nakładania podatków od zysków z aktywów narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.


Wielu poszkodowanych od lat sprzeciwiało się podatkowi od aktywów i tym razem Sąd uznał, że powinni mieć prawo do reparacji, co uprawniałoby ich do otrzymania odszkodowania i zmuszało rząd do cięć budżetowych.


Podatek od aktywów uznano za nieuczciwy, ponieważ był on pobierany od fikcyjnego stałego zwrotu w wysokości 4% dla wszystkich aktywów, gdy ich łączna wartość przekracza 50 000 euro lub 100 000 euro dla osób z partnerami podatkowymi.


Jednocześnie ci, którzy trzymali gotówkę jako płynne aktywa, prawdopodobnie zarobili bardzo niewiele na swoich oszczędnościach z powodu niskich stóp procentowych, podczas gdy inwestycje przynoszą wyższe zyski. Ludzie z oszczędnościami płacili więc nieproporcjonalny podatek odnoszący się do zysków, których nigdy w rzeczywistości nie osiągnęli.


Przygotowano dwie opcje rekompensat dla poszkodowanych z założeniem, że urząd skarbowy zacznie wypłacać odszkodowania od około 1 lipca.


Pierwsza wersja skupia się tylko na osobach posiadających konta oszczędnościowe. W tym scenariuszu odsetki od oszczędności są oprocentowane wg aktualnej stopy procentowej, obecnie w okolicy 0%, podczas gdy dochody z inwestycji są opodatkowane na podstawie średniej wieloletniej stopy zwrotu. Jest to średni zysk z inwestycji w ciągu 15 lat.


W drugiej opcji analizuje się więcej form posiadania. Podatek jest następnie obliczany na podstawie średnich zwrotów z oszczędności, budynków i innych form nieruchomości, akcji i obligacji.


Nie są jeszcze znane decyzje rządu w tej sprawie, sekretarz stanu nie powiedział jeszcze, którą opcję preferuje.



Zobacz również : mapę rozprzestrzeniania sie wirusa w Holandii.




Poczytaj również :







Komentarze 0

Skomentuj artykuł

Twój email adres nie będzie publikowany! Wymagane pola do wypełnienia są oznaczone*

Musisz byc zalogowany żeby dodać komentarz

Zaloguj się